האמת היא שלא יצא לי להיות בדנמרק. ובכלל במדינות האלה, בצפון אירופה שהשמות שלהן תמיד עושות לי אסוציאציה לאירוויזיון.

 בקיץ האחרון תכננו לנסוע לסקנדינביה. 

בפעם הראשונה בחיינו היינו בטוחים שאנחנו הכי מסודרים ומתוכננים והזמנו כרטיסים "עשרים שנה" מראש, המחיר היה זול יחסית. וכשאתה טס אחרי שכבר התשלום הסתיים אתה מרגיש לרגע כאילו אתה טס בחינם. 

אבל אז קרתה קורונה והתחושה היא שדפקנו את המערכת רק הפוך. 

כמו אצל אלפי הישראלים הכסף חזר בחלקו. וזה שחזר הלך, כיאה למחזותינו, לשדרוג הבית, שדרוג המלתחה. הדגש היה על שדרוג.


בכל מקרה העובדה שלא הייתי בדנמרק,  לא תמנע ממני לכתוב  עליה, נכון?

או לפחות על עיצוב נורדי ועל הדרך גם לתת כמה טיפים.

ספויילר – לא הכל איקאה. כי בלבנט כמו בלבנט גם הוא עבר התאמה. 


בדנמרק יש מושג שנקרא Hygge שאין לו תרגום לעברית, הוא מבטא תחושה, לא משהו מוחשי. 

המילה coziness  באנגלית הכי קרובה לזה. Hygge הוא האופן שבו הדנים חיים או שואפים לחיות, החיפוש אחר האוירה הנעימה והפשטות בכל אספקט בחיים, מעין תחושה של השלמה. לחיות את החיים בפשטותם. ליהנות ממזג האוויר (הקר), מלבוש נוח, אוכל טעים (שכולל סוכר גלוטן), ומשהות בחברת אנשים אהובים.

 וכמובן שזה בא לידי ביטוי בעיצוב סביבת המגורים. אז הנה לכם כמה כלים פרקטיים להפוך את הבית שלכם להוּגֶּה  (ככה קוראים את זה).

 צבע 

הסקנדינביים בוחרים להכניס לביתם את הטבע ובתוך כך גם להשתמש בגוונים טבעיים. גוונים מרגיעים של לבן, אפור, טארקוטה, גוונים של ירוק. גוונים מאירים ובהירים, רכים וטבעיים. ואם חשקה נפשם להכניס  צבע כהה אזנו אותו עם גוונים בהירים. לעיתים נראה חללים מונוכרומטיים – כאלה העובדים עם צבע אחד על כל גווניו. 

מתוך האתר eternitymodern.com 

תאורה 

תאורה והאופן בו היא משתלבת בעיצוב הנורדי היא מרכיב משמעותי. כשהדגש הוא על תאורה טבעית, חמה וצהובה. 

ההעדפה היא מקורות אור מפוזרים בחלל שיאירו את החלל בעדינות וישרו אוירה נעימה (cozziness  זוכרים?) – על הקיר, תאורה עומדת, אהיל על שידה.  כמה שפחות תאורה רציפה – ובכל מקרה אם ממקמים תאורה רציפה כדאי לחבר לה עמעם. אני מודה ומתוודה שאצלי בבית גופי תאורה מסויימים דלוקים גם כשיש אור בחוץ, בעיקר בגלל האוירה. דרך נוספת להאיר חלל והיא בגדר חובה – נרות וכמה שיותר, בכל מקום ובכל שעה ביום. יש לי חברה שאני מאוד אוהבת, ובכל פעם שאנחנו מתארחים אצלם יש נרות מרצדים והם נמצאים בכל מקום, על האי במטבח, בפינת האוכל וכל כך נעים כשנכנסים ולא מתחשק לנו לקום וללכת. אני ממליצה לקבץ נרות יחד, כמו בכל קבוצה גם אצל הנרות יש להם כח יחד. 

עיצוב וצילום: לימור נג'מה

חומרים טבעיים 

הסקנדינביים מכניסים את הטבע הביתה. זה מתבטא בריהוט – שימוש רב בעץ, בגוונים כאמור, וגם בשילוב של אלמנטים הקשורים לטבע- צמחיה, ענפי כותנה, זרדים, איצטרובלים וגם פרווה ועור (אנחנו בעד הסינטטי כמובן). חלקם נמצא בטבע בחינם ובשפע. ההוגה מתחבר לנוסטלגיה של העיצוב – טיילנו עם הילדים בים ואספנו צדפים.

עיצוב: לימור נג'מה צילום: קרין רבנה

טקסטיל וטקסטורות 

הנורדים יודעים מה מחמם ובעיקר מה מלביש בית. בית ללא טקסטיל הוא בית חסר. חסר בחמימות ותחושה ביתית. לזרוק כריות על הספה בטקסטורות שונות, לפרוס שטיחים, לזרוק כרבוליות על הספה ובסלסלות שלצידה.  כל אלה ייצרו את התחושה שההוגה מדברת עליה וישלימו את המראה של הבית. 

עיצוב וצילום לימור נג'מה

אז הנה סיכום קצר 

גוונים טבעיים, תאורה רכה, הרבה נרות, מתנות של הטבע,  טקסטיל ובשכבות. והנה לכם בית נורדי בישראל.