זה מגיע אצלי בתקופות. לעיתים אני זקוקה לצבעים עזים סביבי, צבעוניות משכרת שתרנין לי את הלב. ואז אני מרססת (צבע כן?) כל מה שנקרה בדרכי (הילדים בשלב הזה בד"כ בורחים מהבית), אני מפזרת כריות צבעוניות וצובעת איזה קיר להשלמת המראה. ולעיתים אני צריכה שקט מונוכרמטי, או מקסימום א – כרומטי (סינית אני מדברת אליכם אה?!) מנקה רעשי צבע והולכת על נטורל.

 בבית כבר רגילים לתפאורה המתחלפת, הם לא יודו בפניי אבל נראה לי שהם די נהנים מזה. אבל לבעלי הלב החלש, שגם אם עפ"י "המחקרים" כל 5 שנים לערך סגנון ההום סטיילינג מתחלף וצריך לרענן, הכנתי לכם בובה של פוסט על איך מרכיבים פלטת צבעים לבית/לחדר/לקליניקה שתוכלו להישאר איתם שנים וגם בחלוף הזמן יתנו תחושה של "הייתה כאן מעצבת".

 אז איך עושים את זה נכון? 

 זה מתחיל בד"כ ב"אני לא טובה בצבעים", ואז "רק לא זהב" או "אני אוהבת ורוד",  ואז הוא נבהל: "ורוד"??  ואיכשהו מתפשרים על ניוד שזה למעשה ורוד בתחפושת, אבל הוא זורם בשביל "שלום הבית". 

השלב הראשון בבחירת פלטת צבעים לבית או לחדר מתחיל מהבנת היסודות של תורת הצבעים. אותו גלגל צבעים שלמדנו בבית הספר היסודי, זוכרים? הוא כלי פשוט שיכול לעזור להבין אילו גוונים הולכים ביחד. לא נמצאים עליו הגוונים הניטראליים (שחור, לבן, אפור, חום) שהיום מהווים שחקן מרכזי בעיצוב הבית ונדבר עליהם בהמשך.

גלגל הצבעים מורכב משנים עשר גוונים בסיסיים: שלושת צבעי היסוד (ראשוניים) – אדום, צהוב, כחול שנמצאים על הגלגל במרחק שווה. צבעים שניוניים – ירק, כתום וסגול. ואח"כ יש את כל מה שבין לבין שהם נוצרים משילוב של גוון ראשוני לגוון שניוני. 

הצבעים מתחלקים לקרים וחמים: 

קרים - ירוקים, כחולים, סגולים.  

חמים – אדומים, צהובים, כתומים. 

שילובי צבעים 

מונוכרומטי – בוחרים גוון אחד שאוהבים ומשתמשים בתתי גוונים שלו. זה מה      שנקרא עיצוב מונכרומטי. 

מתוך remodelista


צבעים משלימים – בחירת 2 גוונים מנוגדים הנמצאים על גלגל הצבעים. נסו לשלב שני גוונים כאלו בחלל ותקבלו חלל מקפיץ ואנרגטי (זה למעשה שילוב בין גוונים חמים וקרים).

 אנלוגי: שלושה צבעים הצמודים זה לזה ובאותה רמת עומק

צבעים ניטראליים: צבעים ניטראליים לרב יהוו בסיס לפלטת הצבעים של החלל, הם כוללים את הלבן, השחור, האפור והחום. הם יכולים לעמוד בפני עצמם ולהרכיב חלל מרהיב ומעורר. אם בחרנו בפלטת צבעים ניטראלית לגמרי כדאי לשלב הדפסים וטקסטורות על מנת לייצר עניין.

עיצוב וצילום לימור נג'מה


 אז פרקטית איך עושים זאת?

 ראשית התבוננו בבית שלכם ובדקו אילו צבעים קבועים קיימים – אלה שאתם לא מעוניינים להחליף ולא מתכננים להחליף מכל מיני סיבות. זה יכול להיות ריצוף, ארונות, מטבח, אריחים. רשמו לכם על דף. ואז תשאלו את עצמכם איזה צבעים משמחים אתכם, כי זה הבית שלכם ולא של המעצבת – (אותי משמח שחור – יש אנשים שזה מכניס אותם לדיכאון).

השתדלו לא להיכנע לטרנדים חולפים. 

כללים להרכבת פלטת צבעים

כלל האי זוגי 

פריטים המסודרים במספרים אי-זוגיים מושכים יותר את העין האנושית מבחינה ויזואלית. זו הסיבה שאנו נוטים לסדר פריטים בקבוצות של שלושה. כך גם בפלטת צבעים אנחנו מבחר לרוב שלושה/חמישה גוונים שונים. 

כלל 60 30 10

הכלל של 60-30-10 הוא קו מנחה נצחי לסטיילינג. היחס של 60 אחוז + 30 אחוז + 10 אחוז נועד לתת איזון לצבעים המרכיבים את החלל. חלוקה לדוג' 60% - הצבע העיקרי, והוא ישמש כעוגן למה שיבוא אחר כך. ניתן לצבוע אתו קירות, ריהוט גדול. 30% – ריצוף, כסאות. 10% - כריות, דקורציה, אומנות, תאורה. 

הצעות להרכבה: 

בחרו 2-3 גוונים ניטראליים (ניתן לבחור גם תתי גוונים שלהם – לדוגמא – אפור על גווניו, חום על גווניו. ואז הוסיפו צירופי צבעים עפ"י גלגל). 

  • במידה ובחרתם בשלושה גוונים ניטרליים ניתן לשלב שלושה צבעים שני גוונים משלימים (קר וחם).

עיצוב וצילום לימור נג'מה


  • במידה ובחרתם 2 גוונים ניטרליים וליצירת חלל מקפיץ הוסיפו 3 גוונים מגלגל הצבעים.

עיצוב וצילום לימור נג'מה

עיצוב: לימור נג'מה צילום: קרין רבנה


  • וכמובן אפשר לייצר חלל שמורכב כולו גוונים טבעיים ניטרליים. 

עיצוב: לימור נג'מה צילום: קרין רבנה